editor @ rotalifedergi.com

Klişe gibi gelmeye başlamışken sanırım bu bayram herkes bunun anlamını daha iyi idrak etti.
70’ler ve 80’lerde doğanlar daha iyi bilir. Bayrama yakın bir zaman da bayram alışverişine çıkılır kızlara tokasına erkeklere mendiline kadar bayramlık alınır o bayramlıklar arife akşamı yatağa dizilir sabah kalkar kalmaz giyilirdi. Rahmetli Barış Manço’dan “Bugün bayram erken kalkın çocuklar” şarkısı tüm kanallarda çalar evlerde gerçek bayramlar yaşanırdı. En uzak akrabalara kadar ziyaretler gerçekleşir uzun zamandır görmediğimiz herkesi görürdük. Harçlıklar oyalı mendiller arasında verilirdi.
Yıllar geçtikçe bayramlar tatil için ayrılan zamanlara dönüştü. Her bayram mesafeler uzamaya o zamanlarda başladı. Bütünleştirici , kaynaştırıcı ve birbirimize olan sevgiyi artırıcı dinamizmi çoktan kaybetmiştik.
El öpmelerin yerini önce telefonla aramalar ardından son derece samimiyetsiz bulduğum toplu mesajlar aldı. Bugünlerde kıymetini bilmediğimiz bu bayramlardaki her şey elimizden alındı.
Geçtiğimiz bayram sokağa çıkma yasağı nedeni ile tatile de gidemedi kimse ne yazık. Zaten akrabalara gidilmiyordu. Anne babamızı bile en fazla görüntülü arayabildik. Bu bayram da yine aile büyüklerinin yerine tatil beldelerine koştu herkes. Sosyal mesafe ise hak getire.
Üzülmemek elde değil. Yeni nesil bilmiyor ki zaten özlesin, ama ben özlüyorum o heyecanla beklediğim bayram sabahlarını. Gözlerimi kapatıp canlandırıyorum her bayram yeniden o günleri ve inatla Barış Manço’dan Bugün Bayram şarkısını açıyorum bangır bangır.