Çayüstü köyünde bulunan Serkevir Vadisi’nde, sahabe olduğu belirtilen Abuzer Gaffari’nin türbesinin, Ilısu Barajı projesinde su altında kalacağından dolayı köy sakinlerce taşınması için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne başvuruda bulunuldu.

Türbe Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü envanterinde de bulunuyor
Yaklaşık 100 yıldır ziyaret ediliyor
Çayüstü Köyü Muhtarı Mesut Ekinci yaklaşık 100 yıldır bu türbenin ziyaret edildiğini ifade ederek;

“Batman’ın hemen hemen tüm köylerinden baharın başlangıcıyla birlikte ziyaret için köylüler türbeye gelip, yüzlerce kurban keserlerdi. O şenlikler görülmeye değerdi. Köylüler Dicle kıyısındaki bu ziyaretin etrafını kutsal görürlerdi. Herkes hoşgörü içinde ibadetini yapar, ayrılırdı” dedi.
"Kazı çalışmalarını devam ettirmek isteyenler oldu"
Köylülerin bir süre önce kendisine türbenin daha yüksek yere çıkarılması istemiyle müracaat ettiğini belirten muhtar şöyle konuştu:

“Bunun üzerine Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne türbenin taşınması için başvuruda bulunduk. Başvurumuzun kabul edilmesinin ardından jandarma gözetiminde yedi kişilik arkeologların da içinde bulunduğu bir ekip, türbede kazı çalışması başlattı. İki gün süren kazılarda, mezarlık alanda hiçbir bulguya rastlanılmayınca biz de adeta donup kaldık. Köylüler bu duruma inanmak istemiyor. Mezarın yeri başka yerdedir diye neredeyse bu kazı çalışmalarını devam ettirmek isteyenler oldu.”

Benzer bir olay Muğla'da da yaşanmıştı. Yıllarca türbe diye ziyaret edilen yerin bir gladyatörün mezarı olduğu ortaya çıkmıştı.