Tarsus Belediyesi maske üretimiyle birlikte el dezenfektanı üretimine başladı. Dünya Sağlık Örgütü’nün el yıkama formasyonunu uygulayarak, günde 500 litre dezenfektan üretimini aralıksız olarak sürdürüyor.
Belediye Tesislerinde bulunan Sağlık İşleri Müdürlüğü Laboratuvarında üretilen
dezenfektanlar, hijyenik bir ortamda şişelendikten sonra halka dağıtılıyor. Belediye
Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın oluşturduğu 14 ekip kapı kapı dolaşıp, el
dezenfektanlarının dağıtımı gerçekleştiriyor.
Coronavirüs salgın hastalığına karşı önleyici tedbirler kapsamında dezenfektan
üretimin devam edeceğini belirten Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan,”
Salgın hastalık riskine karşılık Tarsus genelinde çalışmalarımızı özenle sürdürüyoruz. İlçe genelinde kamu binaları, yol, kaldırım, çöp konteynerleri, sağlık ocakları, eczaneler, parklar, huzur evi ve halkın ortak kullanım alanlarında ilaçlama ve dezenfekte çalışmalarımız ekiplerimiz tarafından özveriyle sürdürülüyor. Bu
kapsamda titizlikle sürdürdüğümüz çalışmalarımızın yanı sıra halkımızın doğru
bilgilendirilmesi açısından gerek sosyal medya hesaplarımızdan ve billboardlarımızdan uyarılar yapıyoruz. Tüm vatandaşlarımızın kişisel hijyene dikkat
etmelerini ve yapılan uyarılara özenle uymalarını rica ediyorum,” dedi.
Başkan Bozdoğan, virüsle mücadele konusunda herkesin üzerine düşeni yapması
gerektiğini ifade ederek, “Maske yapımıyla birlikte dezenfektan üretimine başladık.
Günde 500 litre kadar dezenfektan üretiyoruz. Bu 500 litre sadece kişisel olarak değil aynı zamanda kurumların, dairelerin, sitelerin ve özellikle İşhanlarının temizliğinde de kullanılabilen dezenfektanlar üretiyoruz. Son derece steril bir vaziyette hazırlanıyor.
Dünya standartlarına uygun şekilde hazırladığımız dezenfektanlar. Bu konuda bize
yardımcı olan 5 bin adet şişe temin eden Hüner Yapı’ya, yine püskürtme cihazlarını
veren Akgün gibi şirketlerimize teşekkür ediyorum yaptığımız bu çalışmada ortaya
tam bir seferberlik olayı ortaya çıktı. Halkımın çok duyarlı olmasından çok çok mutlu oluyorum, ama onlardan her zaman söylediğim gibi tekrar rica ediyorum “Lütfen Evlerinde Kalsınlar” biz onların, özellikle ihtiyacı olan ailelerimizin erzaklarını da hazırlıyoruz, evlerine tek tek ulaştıracağız, alışveriş yapmak isteyen halkımızın bizi bir araması yeterli, biz gideriz onların yerine alışverişini de yapar kendilerine teslim ederiz. Yeter ki evde kalsınlar yeter ki temastan uzak dursunlar. Dezenfektan dağıtımıyla ilgili 14 tane ekip oluştu, ekipteki arkadaşlar ev ev dezenfektanları, maskeleri, eldivenleri halkımıza ulaştıracaklar. Burada çok ciddi bir tedbir almak zorundayız” şeklinde konuştu.