Dün 19 Mayıs Atatürk Anma ve Gençlik Spor Bayramları büyük bir coşkuyla kutlandı. Mersin’de de Büyükşehir Belediye Başkanlığı önderliğinde kutlamalar ve kortejler gerçekleştirildi. Umuda, mutluluğa ve sevince ihtiyaç duyduğumuz şu dönemlerde böyle önemli günleri kısıtlı imkanlarla da olsa kutlamak çok değerli ve mutluluk verici.
Mersin büyükşehir belediye başkanı Vahap Seçer meydanlara inemeyen halkın ayağına yaptığı şehir turu ile meydanları halkın ayağına kadar getirdi. Aynı şekilde Toroslar belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz da, balkonlardaki halkının mutluluğuna yaptığı ilçe kortejiyle eşlik etti.

Bu iki kent insanı arasında geçtiğimiz günlerde Mersin Büyükşehir Belediyesi Olağanüstü meclis toplantısında bir gerginlik yaşanmıştı. Mersin’in hiçte alışık olmadığı bu durum kentlileri derinden üzdü. Mersin, uzun yıllardır farklı din, dil, ırk ve inançları bir arada tutan mozaik bir kenttir. İhtiyacımız olan modası geçmiş siyasi çekişmeler değil, yeni nesil hoşgörülü iletişim yöntemleridir. Tabir-i caizse Mersin’de Toros dağlarından seslenilse deniz kıyısından duyulur. Böyle bir kentte duymak, dinlemek, anlamak, çözüm üretmeye çalışmak hiçte zor bir durum değil. Gönül isterdi ki farklı görüşlere sahip olsalar da kentin tüm önde gelenlerin oluşturduğu bir kortejle balkondaki halkın bayramı kutlanılsın. Mersin, bu birlikteliği kesinlikle hak eden bir şehir. Aynı şekilde bu kadar farklı toplumlar bir arada yıllardır geçinip giderken, siyasetçilerinden de aynı özveriyi istemek Mersin halkının en büyük hakkıdır.

 

Murat Tunçer