Bugün Hakkari Yüksekova'da, İran'dan geldiği düşünülen 8 cm boyunda bir çekirge görüldü. Yüksekova'da bu mevsimde böyle bir çekirgenin görülmesinin inanılmaz bir durum olduğunu belirten belediye veterineri "Muhtemelen hava daha sıcak olsaydı, bu çekirge sürüsü buradan geçebilirdi." dedi.
İlçede esnaflık yapan Übeyit Kartal adlı vatandaş, sabah saatlerinde dükkanını açtığında kapı önünde büyük bir çekirge gördü.
"Tam 8 santimetre uzunluğunda"
Eline aldığı peçeteyle çekirgeyi tutan Kartal, “Bu mevsimde çekirgenin Yüksekova'da olması beni çok şaşırttı. Büyük ihtimal bu İran ve Irak'tan gelmiş olmalı. Ben metreyle ölçtüm, tam 8 santimetre uzunluğundadır. Allah'tan şimdi havalar soğuk, yoksa gelirlerdi” dedi.

Belediye veterineri: Hava daha sıcak olsaydı, çekirge sürüsü buradan geçebilirdi
Yüksekova Belediyesi veteriner hekimi Hekim Kaçan ise bulunan çekirgenin bu mevsimde görülebilecek bir çekirge olmadığını belirterek,

“Muhtemelen bu çekirge Irak ve İran'ı istila eden sürüdendir. Muhtemelen hava daha sıcak olsaydı, bu çekirge sürüsü buradan geçebilirdi. İnanılmaz bir durum, Yüksekova'da bu mevsimde bir çekirge görüldü. Şimdi İran ve Irak'ta hava daha sıcak olduğu için orada görülmüş bu çekirge istilası. Burada daha hala yerde kar olduğu için çekirgeler buraya gelmemiş” ifadelerini kullandı.
Birleşmiş Milletler'den uyarı: Etkisini yeniden artırabilir
Birleşmiş Milletler (BM), Doğu Afrika ülkelerindeki çiftçilerin hayatını aylardır kabusa çeviren çöl çekirgesi sürülerinin yeniden etkisini artırabileceğini duyurdu.

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), yayımladığı durum raporunda, Afrika Boynuzu bölgesinde özellikle Kenya, Somali ve Etiyopya’da durumun kritik olduğuna ve yeni çekirge sürülerin oluşmaya başladığına dikkati çekti.