Demirağ, yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi:

“Medya çalışanlarının sosyal ve ekonomik haklar sağlayan ve Türk basınında bir dönüm noktası olan 212 sayılı yasanın 10 Ocak 1961 yılında kabul edilmesiyle birlikte, her yıl 10 Ocak tarihi "Çalışan Gazeteciler Günü" olarak kutlanıyor.

Basının, haber alma özgürlüğü en etkili araçtır. Kurumlarla bireyler arasında bilgi akışını sağlayarak demokrasinin korunması için önemli bir görev üstleniyorlar. Bilgilendirici, bilinçlendirici, aydınlatıcı ve yol gösterici işleviyle basın, sivil toplumun dinamizmini beslemekte, demokrasinin sağlıklı şekilde işlemesinde etkin bir rol oynuyor.

Savaş muhabiri Hikmet Durgun'un dediği gibi:
"Bugün 10 Ocak çalışan Gazeteciler günü. Günümüzü buruk kutluyoruz. Gazeteciler üzerinde çok ciddi baskılar var. İşimizi baskılardan dolayı rahatça yapamıyoruz. Baskı sadece yasal güçler tarafından değil toplum tarafından da çok oluyor. Savaş Bölgelerinde muhabirlik daha zor direk hedef alınıyorsunuz. İşimizi yaptığımız için IŞİD başta olmak üzere birkaç silahlı örgüt tarafından defalarca ölüm tehditleri aldım öldürülme listelerine girdim.Devlet koruma vermeyi önerdi, aylarca evime gidemedim.Bedeli ölüm de olsa elimden geldiği kadar gazetecilik yapmaya devam edeceğiz.”

Haksız nedenlerle tutuklu olan gazetecilerimizin bir an önce özgürlüklerine kavuşmaları, en büyük dileğimizdir. 12 bine yakın basın emekçimiz, hakim karşısına çıktı. Sadece 2019 yılında, 59 gazeteciye toplam 200 YIL ceza kesildi. 200 gazeteci hakkında ise yakalama kararı çıkartıldı.

Basın Özgürlüktür. Basın Emektir. Emekçilerimizin, korkmadan kendi özgür düşüncelerini ifade edebilme dileğiyle..

2017 yılında vefat eden Gazeteci Ahmet Mülayim ile Gazeteci Ali Ceran'ı rahmet ile anıyoruz. Haber aktarma işinin bir kamu görevidir. Geçimini gazetecilik ile sağlayan basın mensuplarının "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü"nü kutlarım.”

Ek alanı