Parti grubunda açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de tespit edilen koronavirüs vakasıyla ilgili "Yapılan tetkikler sonucunda virüs tespit edildi. Genel sağlık durumu iyi olan bu vatandaşımızın tedavisi sürüyor. Ailesi ve yakın çevresi de şuan izlemeye alınmış durumda" ifadelerini kullandı.

TBMM'de AK Parti Grup Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündemdeki konularla ilgili açıklamalarda bulundu.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

"SAĞLIK DURUMU İYİ"
Konuşmasına Türkiye'de tespit edilen ilk koronavirüs vakası hakkında konuşarak başlayan Cumhurbaşkanı şunları söyledi: "Dün gece Sağlık Bakanı tarafından yapılan koronavirüse temas etmek istiyorum. Avrupa'dan gelen bir vatandaşımızda koronavirüs tespit edildi. Genel sağlık durumu iyi tedavisi sürüyor. Ailesi ve yakın çevresi izlemeye alındı. Bu hastalığın ülkemize sirayet etmemesi için gereken önlemleri aldık. Ancak biz hangi tedbiri alırsak alalım, yakın çevremizde bu kadar yaygınlaşmış bir virüsten korunmak mümkün olmadı. Yarın dar çerçeve bir toplantı yapacağız.

"TOKALAŞMAYI SELAMLAŞMAYI KESTİK"
Vatandaşlarımızdan ricam, sağlık personelinin ikazlarına harfiyen uymaktır. Bu virüsten korunmanın ilk şartı temizliktir. Biz de geçtiğimiz cuma gününden beri tokalaşmayı, kucaklaşmayı kesip uzaktan selamlaşmaya geçtik. Türkiye inşallah bu sıkıntıyı herhangi bir kayıp vermeden atlatacaktır. Hiçbir virüs bizim tedbirlerimizden daha güçlü değildir. Milletimiz nice saldırıları göğüslemeyi başarmıştır, bunun da üstesinden gelecektir.

"SURİYE'DEKİ AMACIMIZ MİLYONLARCA İNSANIN HAYATINI KURTARMAKTIR"
Türkiye'nin İdlib'de bir ay boyunca yürüttüğü operasyonlar ve Bahar Kalkanı harekatı sınırlarımıza dayanan tehditlerin önüne geçmenin işaretidir. Harekata katılan tüm askerlerimizi alınlarından öpüyorum. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Suriye'de bulunma amacımız ne bu ülkenin topraklarını işgal ve ilhak etmektir, ne de bölgedeki güçlerle bilek güreşine soyunmaktır. İdlib'deki mücadelemiz ülkemizin sınırlarının güvenliğini sağlamak ve milyonlarca insanın hayatını kurmak hedefini alıyor. Türkiye'nin yeniden benzer bir kısır döngüye düşürülmesine izin vermeyeceğiz. Cerablus'ta ne yaptıysak, Afrin'de ne yaptıysak, Tel Abyad ve Rasulayn'da ne yaptıysak İdlib'de de aynısını yaptık. Sınır hattımızın diğer kısımlarını da bu güvenlik çemberine dahil etmeyi sürdüreceğiz.

"İDLİB'DE SÖZLERİNİ TUTMAZLARSA ÜZERLERİNE GİTMEKTEN KAÇINMAYIZ"
Ateşkes kararının ardından İdlib halkı uzun bir aranın ardından rahat nefes almıştır. Rejimin ve onunla birlikte çalışan mezhepçi milislerin ne kadar sadık kalacakları belirsizdir. Şimdiden ufak tefek de olsa ateşkes ihlalleri yaşanıyor. Rusya'yla bunları paylaşarak tedbir alınmasını istiyoruz. Biz verdiğimiz söze, karşı taraf da aynı hassasiyeti gösterdikçe bağlı kalırız. Sözlerini tutmazlarsa daha ağır şekilde üzerlerine gitmekten kaçınmayız.

"BAY KEMAL KAÇ GÖZLEM NOKTASI OLDUĞUNU DAHİ BİLMİYOR"
Gözlem noktalarımızın güvenliği önceliklerimizin başında yer alıyor. Buralara yapılacak en küçük saldırıda çok daha ağır mukabelede bulunacağız. Bay Kemal, kaç tane gözlem noktası olduğunu dahi bilmiyor. Bunlara bedeli sandıkta ödettiğiniz sürece o zaman bunlar neyin ne olduğunu daha iyi anlayacaklar. Bir şeyi çok iyi kavramamız lazım. AK Parti davası, sıradan bir dava değildir. Biz icraatla ortadayız. 17-18 senedir biz lafla mı icraatla mı yürüdük? Dersini çalış ya... Burada kaç tane gözlem kulesi olduğundan haberin yok. Buradaki gözlem kulelerini de göstereceğim. Bay Kemal 12 gözlem noktası var.
"SURİYE'NİN ASKERLERİ VERİLEN SÖZE UYMADI"
Bu 12 gözlem noktasında, bizi Suriye'nin askerleri korumadı. Suriye'nin askerleri verilen söze uymadı. Uymadığı için biz uyarılarımızı yaptık. 12 gözlem noktasında çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz. 12 gözlem noktamız şu anda var. Arzu edersen seni de oraya gönderebiliriz. Ama gidemez. Şu anda yapmış olduğumuz anlaşmanın içeriğinden haberi yok. Ne yaptılar, ne konuştular haberi yok. Takip etmiyorlar. Bunların akıl hocaları çok farklı.

"TÜRK ASKERİ ESED'İN KORUMASINA MUHTAÇ DEĞİLDİR"
Türk askeri hiçbir zaman zalim Esed'in korumasına muhtaç değildir. Bunu böyle bil Bay Kemal. Bugüne kadar El Bab'da, Cerablus'ta, Afrin'de nasıl dimdik durduysak, en son İdlib'de nasıl dimdik durduysak bundan sonra da devam edeceğiz. Bize düşen, sükuneti sürdürerek, terör örgütü ve Esed'e karşı hazırlıklı olmaktır.

"BRİKET EV YAPMAYI SÜRDÜRÜYORUZ"
Türkiye bu geçici ateşkesi ve buna bağlı anlaşmaları gücü yetmediği için değil İdlib'deki krize makul, uygulanabilir bir çözüm yolu bulabilmesi için yaptı. İdlib'in kuzeyinden güneye doğru 25-30 km derinliğinde o bölgede şimdi briket barakalar yapmaya başladık. Şu an itibariyle 1500-2000 civarında. Hızla devam ediyoruz. 10 bin, 20 bin kadar briket ev yapmayı sürdürüyoruz.

"KASET KUMPASIYLA CHP'NİN BAŞINA GETİRİLDİN"
Asıl sorun, birlik ve beraberliğimize yönelik sabotajların önüne geçebilmektir. Ülkemizin asıl gücü milletimizin bir olma, iri olma, diri olma, kardeş olma iradesidir. Bu iradeyi kırmayı hedef alan her saldırı tüm güçlerin saldırılarından çok daha tehlikelidir. CHP'nin başındaki zat, Moskova'daki görüşmemiz üzerinden değerlendirmelerde bulundu. Hayatında liderler düzeyinde uluslararası hiçbir toplantıya katılmamıştır. Böyle bir toplantıya nasıl girilir, nasıl çıkılır, nasıl konuşulur, nasıl müzakere edilir haberi yok. CHP kürsüsünden sorumsuzca konuşmak sadece cahil değil, densiz bir zatla karşı karşıyayız. Sen bir kaset kumpasıyla CHP'nin başına getirildin. O günden bu güne izlediğin tek siyaset ülkemizin ve milletimizin taraf olduğu her meselede karşı olmaktır.
Sadece Kılıçdaroğlu ve bölücü terör örgütünün güdümündeki parti her hal ve şart altında ülkemize husumet çizgisinde yürümekte ısrarcıdır. Türkiye, PKK ile mücadele eder CHP 'arkadaşlar' diyerek teröristlerden yana olur. Türkiye FETÖ ile mücadele eder, darbecilerin karşısına dikilir, CHP kontrollü darbe diyerek işi sulandırır. Türkiye Fırat Kalkanı harekatını yapar CHP rahatsız olur. Türkiye Barış Pınarı'nı yapar CHP yine feveran eder. Türkiye İdlib'deki insani krizi önlemek için Bahar Kalkanı'nı başlatır, CHP eli kanlı rejimin safında yer alır. Türkiye'nin Suriye'de birlikte çalıştığı insanları terörist sıfatıyla yaftalayan Esed var bir de CHP'nin başındaki zat var.

"KAPILARI AÇARIM' DERKEN ŞAKA YAPIYORUM SANDILAR"
Askerlerimize yönelik saldırılarımızın artmasının ardından Avrupa'ya gitmek isteyen sığınmacılara engel olmama kararı aldık. Biz 9 yıldır yedirdik, içidirdik, giydirdik. Şimdi Avrupa'ya gitmek istiyorlar, biz de önlerini kapatmıyoruz. Bunlar zannettiler ki ben şaka yapıyorum ve kapıyı açtık. Şimdi misafirlerimiz gidiyor mu gidiyor. 150 bin civarında sığınmacı Yunanistan sınırına yığıldı. Bu kişilerin Yunanistan'a ve diledikleri ülkelere geçişlerine müsaade edilmesi gerekiyor. Sığınmacıları şiddet uygulayarak durdurmaya ve geri göndermeye çalıştı.

"NİYE NAZİ İŞKENCELERİ YAPIYORSUN?"
Batı bunları duyuyor mu? Brüksel'de bunları anlattım. iPad'de gösterelim dedik ama elektronik malzemeler içeri sokulmuyor. Kapısına gelen her mazluma kapısını açan bir ülke olarak bu tablo karşısında gerçekten üzüntü duyduk. Hayatlarını kurtarma ve daha iyi bir gelecek isteyen göçmenlerin üzerine ateş açılması, kaynar su dökülmesi tam bir barbarlıktır. Bunlar sende durmayacak ki, sen de aç kapıyı. Batı'nın o zengin memleketlerine gitsinler. Niye bu kadar engelliyor da Nazi işkenceleri yapıyorsun? İnsanlık suçu işleyen Yunanistan'a kimse sesini çıkarmıyor. Hangi uluslararası toplantı olursa olsun, bu tablolar bizim dilimizde olacak.

"AB ÜLKELERİ YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRMEDİ"
Suriye krizinin tırmanmasının ardından 18 Mart 2016'da bir anlaşma yapmıştık. Biz düzensiz göçmenleri kabul edecektik, AB de her iade edilen kişiye karşılık bir kişinin iskanını sağlayacaktı. Ayrıca Türkiye'ye mali yardım yapılacaktı. AB'ye tam üyelik kapsamında serbest dolaşımdan pek çok anlaşma yer alıyordu. Biz üzerimize düşeni fazlasıyla yaptık. Ege'den geçişler günlük 7 binlerden 70'lere düştü. Avrupa'ya geçişler yüzde 92 azaldı. Buna karşılık AB üye ülkeleri yükümlülüklerini yerine getirmedi. Mali yardım da ya hiç yapılmadı ya da dolaylı yoldan önemli kısmının hebasıyla gelebildi. Aldığımız engel olmama kararı ile AB yine alarma geçti.

"GERİSİNİ AVRUPALILAR DÜŞÜNSÜN"
Son iki haftadır telefonda, yüz yüzde bu meseleleri konuştuk. Brüksel'e giderek hem NATO hem AB yetkilileriyle bir kez daha ele aldık. Lafa gelince ülkemizin haklılığını herkes kabul ediyor. AB'nin ve asıl söz sahibi ülkelerin krizi önüne geçme konusunda kararlı bir duruşlarını henüz görmedim. Türkiye'nin serbest dolaşım, fasılların açılması, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi somut olarak karşılanana kadar, bu uygulamayı sürdüreceğiz. Düzensiz göçmen akımı Akdeniz'in tamamına yayılacaktır. Tek talebimiz verilen sözlerin yerine getirilmesi, anlaşmalara sadık kalınmasıdır. Gerisini Avrupalılar düşünsün.''