Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan’ın ortak hizmet ve projelerle ilgili istediği imza yetkisi CHP gurubundan ret oyu aldı. 12 üyenin ret oyu aldığı imza yetkisine AKP ve MHP’li üyeler kabul oyu verince, karar meclisten geçmiş oldu.
NEDEN RET OYU VERDİLER
CHP’li üyelerin meclis öncesi yapılan grup toplantısına çağırdıkları Haluk Bozdoğan’ın bu talebe sıcak bakmadığı ve grup toplantısına katılmadığı öğrenildi. Üyeler başkanın hangi proje ve hizmetler için yetki istediğini grup toplantısında masaya yatırmak istedi. Olası bir muhalefet ihtimaline karşı grup kararı almak isteyen CHP’li meclis üyeleri, Başkanın ve bir grup partili meclis üyesinin toplantıya katılmaması neticesinde amaçlarına ulaşamadı. Başkan Bozdoğan’ın partisinin grup toplantısına katılmama kararına ilişkin bu tavrı 12 CHP’li meclis üyesinin önergeye ret oyu vermesini sağladı.
BOZDOĞAN ÖNERGEYİ GERİ ÇEKMEDİ
Önergenin tartışıldığı meclis salonunda CHP gurup sözcüsünün önergeyi geri çekmesi konusundaki talebini reddeden Başkan Haluk Bozdoğan’in bu tavrı bardağı taşıran son damla oldu. 12 meclis üyesi önergeye ret oyu verirken, AKP ve MHP’nin oylarıyla imza yetkisini kapsayan madde meclisten geçti. Öte yandan meclis gündeminde olan Kıyı Ege Belediyeler Birliğine üye olunmasına ilişkin maddenin geri çekilmesi konusunda MHP’li meclis üyesinin talebinin Başkan Bozdoğan tarafından kabul görmesi de CHP’li meclis üyeleri arasında şaşkınlıkla karşılandı.
BU İLK DEĞİL..
CHP’li meclis üyeleri ile grup toplantısına katılmayan Bozdoğan’ın bu tavrı parti tabanında da rahatsızlık yaratırken, bozdoğan ile partisi arasında buna benzer gerilimler olmuştu. Bozdoğan seçimlerden önce Ankara’da yapılan aday tanıtım toplantısına katılmamış, aynı saatlerde Tarsus İdman Yurdu karşılaşmasını izlediği tribünlerden objektiflere poz vermişti. Ayrıca Tarsus ilçe teşkilatı ile de sorunlar yaşayan Bozdoğan bir süre önce Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in kendisini il danışma kuruluna katılmadığı gerekçesiyle yaptığı eleştiriye