Bu şirketlerce paraları alınan gurbetçiler Türkiye'de çalışıyormuş gibi gösterilerek emekli edildi. Milyarlarca lira zarara uğradığı belirtilen SGK şu ana kadar 350 bin kişinin emekliliğini iptal ederken sahte emeklilik şirketleri aracılığıyla işlem yaptıranların sayısının ise 700 bini bulduğu belirtildi. SGK bu kişilere verdiği tüm maaşları ve emeklilik ikramiyelerini geri istedi.
Sözcü'den Ali Gülen'in haberine göre Sosyal Güvenlik Kurumu'nu (SGK) akıl almaz boyutlarda zarara uğratan emeklilik vurgunu Almanya'da patlak verdi.

Gurbetçi Türkleri, “Sizi 3 bin 600 günden daha az primle, daha yüksek maaşla emekli edeceğiz” diyerek kurulan sahte emeklilik şirketleri, yaklaşık 700 bin kişiden en az 1500, en fazla 3000'er Euro topladı.

Türkiye'de çalışıyor gibi gösterilip emekli edildiler
Sözde ‘Emeklilik danışmanları', gurbetçileri Türkiye'de kurdukları paravan şirketlerde çalışıyormuş gibi göstererek, SSK numaraları verdirdi. Buna dayanarak da binlerce kişi, SSK'dan 4a sigortalısı olarak, emekli edildi.

Harekete geçen Sosyal Güvenlik Kurumu bu şirketleri takibe aldı.

SGK, 'gerçeğe aykırı beyanda' bulundukları gerekçesiyle 700 bin kişiden bir çoğuna yazı gönderdi.

Yaklaşık 25 milyar dolar (147 milyar lira) zarara uğrayan SGK, 10 yıl geriye dönük tüm maaşlar ve emeklilik ikramiyelerini geri istedi.

İşte SGK'dan gönderilen belge