CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Başkanlığı’nda toplanan MYK ve PM toplantısının ardından Milletvekili adaylık listeleri belli olmaya başladı.24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimlerin listelerinin açıklanmasına bir gün kala CHP Mersin hareketlendi. Mersin'de Avukat ağırlıklı bir listenin yapılması ve Mersin merkezdeki üyeyi temsil edecek bir isim konmaması CHP tabanında bomba etkisi yarattı ve örgütlerden istifa sesleri gelmeye başladı. CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay'ın bu listeyle başarılı olamam kabul etmiyorum diyerek rest çektiği bilgisi siyasi kulislere şok etkisi yarattı.

1 - Cengiz Gökçel - Mersin Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı
2 - Alpay Antmen - Eski Mersin Barosu Başkanı
3 - Ali Mahir Başarır - Avukat
4 - Nevin Zaimoğlu - Avukat
5 - Cavidan Demirağ - Gişkad Başkanı
6 - Seyit Özananar - Ziraat Mühendisi / Restoran İşletmecisi

24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimlerin listelerinin açıklanmasına bir gün kala CHP Mersin hareketlendi. Kulis bilgilerinden aldığımız haberlere göre bugün 13 ilçe başkanı Ankara’ya hareket ettiler.Ankara’da bulunan Mersin İl Başkanı ile birlikte yarın bir basın açıklamasıyla istifa edecekleri gelen bilgiler arasında yer aldı. İl Başkanı Adil Aktay ve 13 ilçe başkanının istifa nedenleri Genel Merkezin belirlediği 1.sırada Cengiz Gökçe, 2.sırada Alpay Antmen, 3.sırada Ali Mahir Başarır, 4.sırada Nevin Zaimoğlu’nun Mersin’i temsil etmesi şeklinde bir liste hazırladığı düşünülüyor. Mersin il örgütü de bu listenin ve bu sıranın olması halinde istifa edecekleri bilgisi Mersin'e bomba etkisi ile düştü. Gelen tepkilerin başında Mersin siyasi kulislerden ednilen bilgilerde Anadolu alevilerini temsil edecek ismin olmaması ve kampanyayı maddi anlamda sırtlayacak isimlerinde olmaması ayrı bir dezavantaj olarak yorumlandı. Bilindiği üzere CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, 24 Haziran seçimlerinde Mersin'de 7 milletvekili hedeflediklerini belirtmişti. CHP kulislerinden edinilen bir diğer önemli bilgide ise bu listenin Yüksek Seçim Kurulu'na yarın teslim edilene kadar kesin bilgi olmadığı gibi liste üzerinde değişikliklerin olacağı bildirildi. 

 Listenin dengeli olmadığı bilgisi Cumhuriyet Halk Partisi Mersin siyasi kulislerini çalkalandırımış durumda. Özellikle 3 avukatın listede olması parti tabanında büyük tepkilere neden oldu. İlçe örgütlerinin bu liste ile CHP İl Başkanı Adil Aktay'ın 6/7 vekil hedefinden çok uzak olacağını dile getirmesi parti tabanında büyük çalkantıya neden oldu.Listenin sabaha kadar değişeceği bilgisi geçilsede bir diğer listeninde şu 13 isimlerden oluştuğu bildirildi.

 

Kaynak : mersinportal.com